Počasí dnes:

23. 9. 2018

zatazenosde

Bude oblačno až zataženo, místy přeháňky nebo slabý déšť. Denní teploty 14 až 18°C. Noční teploty 12 až 8°C.

Mobilní verze

mobilní verze webu

Návštěvnost:

Historie obce

Obec Hostovlice se rozkládá na východní hranici okresu Kutná Hora ve Středočeském kraji,v Čáslavské vrchovině v nadmořské výšce 281 m. Na katastrální výměře 584 ha zde žije necelých 250 obyvatel. Průměrný věk je cca 40 let.

První zmínka o obci pochází z roku 1244, kdy je doložena existence osoby jménem Bun z Hostovlic a ze Žamberka. V roce 1289 pak přichází Bleh z Hostovlic a v těchto dobách bylo také území vesnice určitě osídleno. K majitelům Hostovlic patřili i bratři z Chlumu.

Michal Slavata je pak v roce 1529 prodal. Začátkem 17.století je Heřman Černín z Chudenic připojil ke Žlebům. Žlebské panství později vlastnili Trčkové z Lípy a po smrti Rudolfa Trčky bylo panství zabráno a připadlo Ferdinandu II. V roce 1736 bylo celé panství i s Hostovlicemi, Zehubami, Okřesančí a Podmoky v dražbě prodáno hraběti Josefu ze Šenfelda. Po jeho smrti je zdědila jeho dcera Kateřina, která se roku 1746 provdala za knížete Jana Adama z Auersperků. V držení tohoto rodu statek zůstal až do roku 1945. Posledním majitelem byl František Josef Auersperk.

V obci Hostovlice byly v roce 1932 evidovány tyto živnosti a obchody:

cihelna, družstvo pro rozvod elektrické energie v Hostovlicích, 3 hostince, 3 koláři,   3 kováři, 2 krejčí, půjčovna mlátiček, obchod s obuví Baťa, obuvník, 2 obchody s ovocem, pekař, 12 rolníci, řezník, 6 obchodů se smíšeným zbožím, švadlena, 3 trafiky, truhlář.

Na návsi se nachází čtyřboká zvonička z první poloviny minulého století.